xeringada (Diccionari)

xeringada
f. Acció de xeringar.

xeringada (Traducció Valencià-Castellà)

xeringada f. jeringazo ( m. ).

Segunda persona singular Participi Formes Impersonals del verbo xeringar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
xeringar






Participi
xeringat
xeringada
xeringats
xeringades



Gerundi
xeringant






INDICATIU
Present
(jo) xeringue
(tu) xeringues
(ell/ella/vosté) xeringa
(nosaltres) xeringuem
(vosaltres) xeringueu
(ells/elles/vostés) xeringuen

Perfet
(jo) he xeringat
(tu) has xeringat
(ell/ella/vosté) ha xeringat
(nosaltres) hem xeringat
(vosaltres) heu xeringat
(ells/elles/vostés) han xeringat

Passat simple
(jo) xeringuí
(tu) xeringares
(ell/ella/vosté) xeringà
(nosaltres) xeringàrem
(vosaltres) xeringàreu
(ells/elles/vostés) xeringaren

Passat perifràstic
(jo) vaig xeringar
(tu) vas (o vares) xeringar
(ell/ella/vosté) va xeringar
(nosaltres) vam (o vàrem) xeringar
(vosaltres) vau (o vàreu) xeringar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) xeringar

Imperfet
(jo) xeringava
(tu) xeringaves
(ell/ella/vosté) xeringava
(nosaltres) xeringàvem
(vosaltres) xeringàveu
(ells/elles/vostés) xeringaven

Plusquamperfet
(jo) havia xeringat
(tu) havies xeringat
(ell/ella/vosté) havia xeringat
(nosaltres) havíem xeringat
(vosaltres) havíeu xeringat
(ells/elles/vostés) havien xeringat

Passat anterior
(jo) haguí xeringat
(tu) hagueres xeringat
(ell/ella/vosté) hagué xeringat
(nosaltres) haguérem xeringat
(vosaltres) haguéreu xeringat
(ells/elles/vostés) hagueren xeringat

Futur
(jo) xeringaré
(tu) xeringaràs
(ell/ella/vosté) xeringarà
(nosaltres) xeringarem
(vosaltres) xeringareu
(ells/elles/vostés) xeringaran

Futur perfet
(jo) hauré xeringat
(tu) hauràs xeringat
(ell/ella/vosté) haurà xeringat
(nosaltres) haurem xeringat
(vosaltres) haureu xeringat
(ells/elles/vostés) hauran xeringat

Condicional
(jo) xeringaria
(tu) xeringaries
(ell/ella/vosté) xeringaria
(nosaltres) xeringaríem
(vosaltres) xeringaríeu
(ells/elles/vostés) xeringarien

Condicional perfet
(jo) hauria xeringat
(tu) hauries xeringat
(ell/ella/vosté) hauria xeringat
(nosaltres) hauríem xeringat
(vosaltres) hauríeu xeringat
(ells/elles/vostés) haurien xeringat

SUBJUNTIU
Present
(jo) xeringue
(tu) xeringues
(ell/ella/vosté) xeringue
(nosaltres) xeringuem
(vosaltres) xeringueu
(ells/elles/vostés) xeringuen

Perfet
(jo) haja xeringat
(tu) hages xeringat
(ell/ella/vosté) haja xeringat
(nosaltres) hàgem xeringat
(vosaltres) hàgeu xeringat
(ells/elles/vostés) hagen xeringat

Imperfet
(jo) xeringara
(tu) xeringares
(ell/ella/vosté) xeringara
(nosaltres) xeringàrem
(vosaltres) xeringàreu
(ells/elles/vostés) xeringaren

Plusquamperfet
(jo) haguera xeringat
(tu) hagueres xeringat
(ell/ella/vosté) haguera xeringat
(nosaltres) haguérem xeringat
(vosaltres) haguéreu xeringat
(ells/elles/vostés) hagueren xeringat

IMPERATIU
Present

xeringa (tu)
xeringue (ell/ella/vosté)
xeringuem (nosaltres)
xeringueu (vosaltres)
xeringuen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar