xuclar (Diccionari)

xuclar
v. tr. Xuplar.

xuclar (Traducció Valencià-Castellà)

xuclar v. tr. chupar ( v. tr. i pron. ), sorber.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo xuclar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
xuclar






Participi
xuclat
xuclada
xuclats
xuclades



Gerundi
xuclant






INDICATIU
Present
(jo) xucle
(tu) xucles
(ell/ella/vosté) xucla
(nosaltres) xuclem
(vosaltres) xucleu
(ells/elles/vostés) xuclen

Perfet
(jo) he xuclat
(tu) has xuclat
(ell/ella/vosté) ha xuclat
(nosaltres) hem xuclat
(vosaltres) heu xuclat
(ells/elles/vostés) han xuclat

Passat simple
(jo) xuclí
(tu) xuclares
(ell/ella/vosté) xuclà
(nosaltres) xuclàrem
(vosaltres) xuclàreu
(ells/elles/vostés) xuclaren

Passat perifràstic
(jo) vaig xuclar
(tu) vas (o vares) xuclar
(ell/ella/vosté) va xuclar
(nosaltres) vam (o vàrem) xuclar
(vosaltres) vau (o vàreu) xuclar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) xuclar

Imperfet
(jo) xuclava
(tu) xuclaves
(ell/ella/vosté) xuclava
(nosaltres) xuclàvem
(vosaltres) xuclàveu
(ells/elles/vostés) xuclaven

Plusquamperfet
(jo) havia xuclat
(tu) havies xuclat
(ell/ella/vosté) havia xuclat
(nosaltres) havíem xuclat
(vosaltres) havíeu xuclat
(ells/elles/vostés) havien xuclat

Passat anterior
(jo) haguí xuclat
(tu) hagueres xuclat
(ell/ella/vosté) hagué xuclat
(nosaltres) haguérem xuclat
(vosaltres) haguéreu xuclat
(ells/elles/vostés) hagueren xuclat

Futur
(jo) xuclaré
(tu) xuclaràs
(ell/ella/vosté) xuclarà
(nosaltres) xuclarem
(vosaltres) xuclareu
(ells/elles/vostés) xuclaran

Futur perfet
(jo) hauré xuclat
(tu) hauràs xuclat
(ell/ella/vosté) haurà xuclat
(nosaltres) haurem xuclat
(vosaltres) haureu xuclat
(ells/elles/vostés) hauran xuclat

Condicional
(jo) xuclaria
(tu) xuclaries
(ell/ella/vosté) xuclaria
(nosaltres) xuclaríem
(vosaltres) xuclaríeu
(ells/elles/vostés) xuclarien

Condicional perfet
(jo) hauria xuclat
(tu) hauries xuclat
(ell/ella/vosté) hauria xuclat
(nosaltres) hauríem xuclat
(vosaltres) hauríeu xuclat
(ells/elles/vostés) haurien xuclat

SUBJUNTIU
Present
(jo) xucle
(tu) xucles
(ell/ella/vosté) xucle
(nosaltres) xuclem
(vosaltres) xucleu
(ells/elles/vostés) xuclen

Perfet
(jo) haja xuclat
(tu) hages xuclat
(ell/ella/vosté) haja xuclat
(nosaltres) hàgem xuclat
(vosaltres) hàgeu xuclat
(ells/elles/vostés) hagen xuclat

Imperfet
(jo) xuclara
(tu) xuclares
(ell/ella/vosté) xuclara
(nosaltres) xuclàrem
(vosaltres) xuclàreu
(ells/elles/vostés) xuclaren

Plusquamperfet
(jo) haguera xuclat
(tu) hagueres xuclat
(ell/ella/vosté) haguera xuclat
(nosaltres) haguérem xuclat
(vosaltres) haguéreu xuclat
(ells/elles/vostés) hagueren xuclat

IMPERATIU
Present

xucla (tu)
xucle (ell/ella/vosté)
xuclem (nosaltres)
xucleu (vosaltres)
xuclen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar