xollar (Diccionari)

xollar
v. tr. Tallar arran els cabells, el pèl, la llana, (d'algú o d'un animal), esquilar.

xollar (Traducció Valencià-Castellà)

xollar v. tr. esquilar, afeitar, trasquilar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo xollar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
xollar






Participi
xollat
xollada
xollats
xollades



Gerundi
xollant






INDICATIU
Present
(jo) xolle
(tu) xolles
(ell/ella/vosté) xolla
(nosaltres) xollem
(vosaltres) xolleu
(ells/elles/vostés) xollen

Perfet
(jo) he xollat
(tu) has xollat
(ell/ella/vosté) ha xollat
(nosaltres) hem xollat
(vosaltres) heu xollat
(ells/elles/vostés) han xollat

Passat simple
(jo) xollí
(tu) xollares
(ell/ella/vosté) xollà
(nosaltres) xollàrem
(vosaltres) xollàreu
(ells/elles/vostés) xollaren

Passat perifràstic
(jo) vaig xollar
(tu) vas (o vares) xollar
(ell/ella/vosté) va xollar
(nosaltres) vam (o vàrem) xollar
(vosaltres) vau (o vàreu) xollar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) xollar

Imperfet
(jo) xollava
(tu) xollaves
(ell/ella/vosté) xollava
(nosaltres) xollàvem
(vosaltres) xollàveu
(ells/elles/vostés) xollaven

Plusquamperfet
(jo) havia xollat
(tu) havies xollat
(ell/ella/vosté) havia xollat
(nosaltres) havíem xollat
(vosaltres) havíeu xollat
(ells/elles/vostés) havien xollat

Passat anterior
(jo) haguí xollat
(tu) hagueres xollat
(ell/ella/vosté) hagué xollat
(nosaltres) haguérem xollat
(vosaltres) haguéreu xollat
(ells/elles/vostés) hagueren xollat

Futur
(jo) xollaré
(tu) xollaràs
(ell/ella/vosté) xollarà
(nosaltres) xollarem
(vosaltres) xollareu
(ells/elles/vostés) xollaran

Futur perfet
(jo) hauré xollat
(tu) hauràs xollat
(ell/ella/vosté) haurà xollat
(nosaltres) haurem xollat
(vosaltres) haureu xollat
(ells/elles/vostés) hauran xollat

Condicional
(jo) xollaria
(tu) xollaries
(ell/ella/vosté) xollaria
(nosaltres) xollaríem
(vosaltres) xollaríeu
(ells/elles/vostés) xollarien

Condicional perfet
(jo) hauria xollat
(tu) hauries xollat
(ell/ella/vosté) hauria xollat
(nosaltres) hauríem xollat
(vosaltres) hauríeu xollat
(ells/elles/vostés) haurien xollat

SUBJUNTIU
Present
(jo) xolle
(tu) xolles
(ell/ella/vosté) xolle
(nosaltres) xollem
(vosaltres) xolleu
(ells/elles/vostés) xollen

Perfet
(jo) haja xollat
(tu) hages xollat
(ell/ella/vosté) haja xollat
(nosaltres) hàgem xollat
(vosaltres) hàgeu xollat
(ells/elles/vostés) hagen xollat

Imperfet
(jo) xollara
(tu) xollares
(ell/ella/vosté) xollara
(nosaltres) xollàrem
(vosaltres) xollàreu
(ells/elles/vostés) xollaren

Plusquamperfet
(jo) haguera xollat
(tu) hagueres xollat
(ell/ella/vosté) haguera xollat
(nosaltres) haguérem xollat
(vosaltres) haguéreu xollat
(ells/elles/vostés) hagueren xollat

IMPERATIU
Present

xolla (tu)
xolle (ell/ella/vosté)
xollem (nosaltres)
xolleu (vosaltres)
xollen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar