xollada (Diccionari)

xollada
f. Esquilada.

xollada (Traducció Valencià-Castellà)

xollada f. esquileo ( m. ), afeitado.

Segunda persona singular Participi Formes Impersonals del verbo xollar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
xollar






Participi
xollat
xollada
xollats
xollades



Gerundi
xollant






INDICATIU
Present
(jo) xolle
(tu) xolles
(ell/ella/vosté) xolla
(nosaltres) xollem
(vosaltres) xolleu
(ells/elles/vostés) xollen

Perfet
(jo) he xollat
(tu) has xollat
(ell/ella/vosté) ha xollat
(nosaltres) hem xollat
(vosaltres) heu xollat
(ells/elles/vostés) han xollat

Passat simple
(jo) xollí
(tu) xollares
(ell/ella/vosté) xollà
(nosaltres) xollàrem
(vosaltres) xollàreu
(ells/elles/vostés) xollaren

Passat perifràstic
(jo) vaig xollar
(tu) vas (o vares) xollar
(ell/ella/vosté) va xollar
(nosaltres) vam (o vàrem) xollar
(vosaltres) vau (o vàreu) xollar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) xollar

Imperfet
(jo) xollava
(tu) xollaves
(ell/ella/vosté) xollava
(nosaltres) xollàvem
(vosaltres) xollàveu
(ells/elles/vostés) xollaven

Plusquamperfet
(jo) havia xollat
(tu) havies xollat
(ell/ella/vosté) havia xollat
(nosaltres) havíem xollat
(vosaltres) havíeu xollat
(ells/elles/vostés) havien xollat

Passat anterior
(jo) haguí xollat
(tu) hagueres xollat
(ell/ella/vosté) hagué xollat
(nosaltres) haguérem xollat
(vosaltres) haguéreu xollat
(ells/elles/vostés) hagueren xollat

Futur
(jo) xollaré
(tu) xollaràs
(ell/ella/vosté) xollarà
(nosaltres) xollarem
(vosaltres) xollareu
(ells/elles/vostés) xollaran

Futur perfet
(jo) hauré xollat
(tu) hauràs xollat
(ell/ella/vosté) haurà xollat
(nosaltres) haurem xollat
(vosaltres) haureu xollat
(ells/elles/vostés) hauran xollat

Condicional
(jo) xollaria
(tu) xollaries
(ell/ella/vosté) xollaria
(nosaltres) xollaríem
(vosaltres) xollaríeu
(ells/elles/vostés) xollarien

Condicional perfet
(jo) hauria xollat
(tu) hauries xollat
(ell/ella/vosté) hauria xollat
(nosaltres) hauríem xollat
(vosaltres) hauríeu xollat
(ells/elles/vostés) haurien xollat

SUBJUNTIU
Present
(jo) xolle
(tu) xolles
(ell/ella/vosté) xolle
(nosaltres) xollem
(vosaltres) xolleu
(ells/elles/vostés) xollen

Perfet
(jo) haja xollat
(tu) hages xollat
(ell/ella/vosté) haja xollat
(nosaltres) hàgem xollat
(vosaltres) hàgeu xollat
(ells/elles/vostés) hagen xollat

Imperfet
(jo) xollara
(tu) xollares
(ell/ella/vosté) xollara
(nosaltres) xollàrem
(vosaltres) xollàreu
(ells/elles/vostés) xollaren

Plusquamperfet
(jo) haguera xollat
(tu) hagueres xollat
(ell/ella/vosté) haguera xollat
(nosaltres) haguérem xollat
(vosaltres) haguéreu xollat
(ells/elles/vostés) hagueren xollat

IMPERATIU
Present

xolla (tu)
xolle (ell/ella/vosté)
xollem (nosaltres)
xolleu (vosaltres)
xollen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar