macular (Diccionari)

macular
1. v. tr. Tacar.
2. v. tr. GRÀF. Intercalar les maculatures entre els fulls del tiratge.

macular (Traducció Valencià-Castellà)

macular v. tr. mancillar, macular, amancillar.

macular (Traducció Castellà-Valencià)

macular v. tr. macular.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo macular (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
macular






Participi
maculat
maculada
maculats
maculades



Gerundi
maculant






INDICATIU
Present
(jo) macule
(tu) macules
(ell/ella/vosté) macula
(nosaltres) maculem
(vosaltres) maculeu
(ells/elles/vostés) maculen

Perfet
(jo) he maculat
(tu) has maculat
(ell/ella/vosté) ha maculat
(nosaltres) hem maculat
(vosaltres) heu maculat
(ells/elles/vostés) han maculat

Passat simple
(jo) maculí
(tu) maculares
(ell/ella/vosté) maculà
(nosaltres) maculàrem
(vosaltres) maculàreu
(ells/elles/vostés) macularen

Passat perifràstic
(jo) vaig macular
(tu) vas (o vares) macular
(ell/ella/vosté) va macular
(nosaltres) vam (o vàrem) macular
(vosaltres) vau (o vàreu) macular
(ells/elles/vostés) van (o vàren) macular

Imperfet
(jo) maculava
(tu) maculaves
(ell/ella/vosté) maculava
(nosaltres) maculàvem
(vosaltres) maculàveu
(ells/elles/vostés) maculaven

Plusquamperfet
(jo) havia maculat
(tu) havies maculat
(ell/ella/vosté) havia maculat
(nosaltres) havíem maculat
(vosaltres) havíeu maculat
(ells/elles/vostés) havien maculat

Passat anterior
(jo) haguí maculat
(tu) hagueres maculat
(ell/ella/vosté) hagué maculat
(nosaltres) haguérem maculat
(vosaltres) haguéreu maculat
(ells/elles/vostés) hagueren maculat

Futur
(jo) macularé
(tu) macularàs
(ell/ella/vosté) macularà
(nosaltres) macularem
(vosaltres) maculareu
(ells/elles/vostés) macularan

Futur perfet
(jo) hauré maculat
(tu) hauràs maculat
(ell/ella/vosté) haurà maculat
(nosaltres) haurem maculat
(vosaltres) haureu maculat
(ells/elles/vostés) hauran maculat

Condicional
(jo) macularia
(tu) macularies
(ell/ella/vosté) macularia
(nosaltres) macularíem
(vosaltres) macularíeu
(ells/elles/vostés) macularien

Condicional perfet
(jo) hauria maculat
(tu) hauries maculat
(ell/ella/vosté) hauria maculat
(nosaltres) hauríem maculat
(vosaltres) hauríeu maculat
(ells/elles/vostés) haurien maculat

SUBJUNTIU
Present
(jo) macule
(tu) macules
(ell/ella/vosté) macule
(nosaltres) maculem
(vosaltres) maculeu
(ells/elles/vostés) maculen

Perfet
(jo) haja maculat
(tu) hages maculat
(ell/ella/vosté) haja maculat
(nosaltres) hàgem maculat
(vosaltres) hàgeu maculat
(ells/elles/vostés) hagen maculat

Imperfet
(jo) maculara
(tu) maculares
(ell/ella/vosté) maculara
(nosaltres) maculàrem
(vosaltres) maculàreu
(ells/elles/vostés) macularen

Plusquamperfet
(jo) haguera maculat
(tu) hagueres maculat
(ell/ella/vosté) haguera maculat
(nosaltres) haguérem maculat
(vosaltres) haguéreu maculat
(ells/elles/vostés) hagueren maculat

IMPERATIU
Present

macula (tu)
macule (ell/ella/vosté)
maculem (nosaltres)
maculeu (vosaltres)
maculen (ells/elles/vostés)

Primera persona singular Infinitivo Formas Impersonales del verbo macular (Verb Castellà)

FORMAS IMPERSONALES
Infinitivo
macular






Participio
maculado
maculada
maculados
maculadas



Gerundio
maculando






INDICATIVO
Presente
(yo) maculo
(tu) maculas
(el/ella/Ud.) macula
(nosotros) maculamos
(vosotros) maculáis
(ellos/ellas/Uds.) maculan

Pretérito perfecto simple
(yo) maculé
(tu) maculaste
(el/ella/Ud.) maculó
(nosotros) maculamos
(vosotros) maculasteis
(ellos/ellas/Uds.) macularon

Pretérito perfecto compuesto
(yo) he maculado
(tu) has maculado
(el/ella/Ud.) ha maculado
(nosotros) hemos maculado
(vosotros) habéis maculado
(ellos/ellas/Uds.) han maculado

Pretérito imperfecto
(yo) maculaba
(tu) maculabas
(el/ella/Ud.) maculaba
(nosotros) maculábamos
(vosotros) maculabais
(ellos/ellas/Uds.) maculaban

Pretérito pluscuamperfecto
(yo) había maculado
(tu) habías maculado
(el/ella/Ud.) había maculado
(nosotros) habíamos maculado
(vosotros) habíais maculado
(ellos/ellas/Uds.) habían maculado

Pretérito anterior
(yo) hube maculado
(tu) hubiste maculado
(el/ella/Ud.) hubo maculado
(nosotros) hubimos maculado
(vosotros) hubisteis maculado
(ellos/ellas/Uds.) hubieron maculado

Futuro simple
(yo) macularé
(tu) macularás
(el/ella/Ud.) maculará
(nosotros) macularemos
(vosotros) macularéis
(ellos/ellas/Uds.) macularán

Futuro compuesto
(yo) habré maculado
(tu) habrás maculado
(el/ella/Ud.) habrá maculado
(nosotros) habremos maculado
(vosotros) habréis maculado
(ellos/ellas/Uds.) habrán maculado

Condicional simple
(yo) macularía
(tu) macularías
(el/ella/Ud.) macularía
(nosotros) macularíamos
(vosotros) macularíais
(ellos/ellas/Uds.) macularían

Condicional compuesto
(yo) habría maculado
(tu) habrías maculado
(el/ella/Ud.) habría maculado
(nosotros) habríamos maculado
(vosotros) habríais maculado
(ellos/ellas/Uds.) habrían maculado

SUBJUNTIVO
Presente
(yo) macule
(tu) macules
(el/ella/Ud.) macule
(nosotros) maculemos
(vosotros) maculéis
(ellos/ellas/Uds.) maculen

Pretérito perfecto compuesto
(yo) haya maculado
(tu) hayas maculado
(el/ella/Ud.) haya maculado
(nosotros) hayamos maculado
(vosotros) hayáis maculado
(ellos/ellas/Uds.) hayan maculado

Pretérito imperfecto I
(yo) maculara
(tu) macularas
(el/ella/Ud.) maculara
(nosotros) maculáramos
(vosotros) macularais
(ellos/ellas/Uds.) macularan

Pretérito imperfecto II
(yo) maculase
(tu) maculases
(el/ella/Ud.) maculase
(nosotros) maculásemos
(vosotros) maculaseis
(ellos/ellas/Uds.) maculasen

Pretérito pluscuamperfecto
(yo) hubiera maculado
(tu) hubieras maculado
(el/ella/Ud.) hubiera maculado
(nosotros) hubiéramos maculado
(vosotros) hubierais maculado
(ellos/ellas/Uds.) hubieran maculado

Futuro simple
(yo) maculare
(tu) maculares
(el/ella/Ud.) maculare
(nosotros) maculáremos
(vosotros) maculareis
(ellos/ellas/Uds.) macularen

Futuro compuesto
(yo) hubiere maculado
(tu) hubieres maculado
(el/ella/Ud.) hubiere maculado
(nosotros) hubiéremos maculado
(vosotros) hubiereis maculado
(ellos/ellas/Uds.) hubieren maculado

IMPERATIVO
Presente


macule (el/ella/Ud.)
maculemos (nosotros)
maculad (vosotros)
maculen (ellos/ellas/Uds.)

Te puede interesar