lacti (Diccionari)

lacti làctia
1. adj. Relatiu o pertanyent a la llet. Dieta làctia. Productes lactis.
2. adj. Que té un aspecte lletós. Via Làctia.

lacti (Traducció Valencià-Castellà)

lacti làctia adj. lácteo -ea, lacteado -da.

lactar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
lactar






Participi
lactat
lactada
lactats
lactades



Gerundi
lactant






INDICATIU
Present
(jo) lacte
(tu) lactes
(ell/ella/vosté) lacta
(nosaltres) lactem
(vosaltres) lacteu
(ells/elles/vostés) lacten

Perfet
(jo) he lactat
(tu) has lactat
(ell/ella/vosté) ha lactat
(nosaltres) hem lactat
(vosaltres) heu lactat
(ells/elles/vostés) han lactat

Passat simple
(jo) lactí
(tu) lactares
(ell/ella/vosté) lactà
(nosaltres) lactàrem
(vosaltres) lactàreu
(ells/elles/vostés) lactaren

Passat perifràstic
(jo) vaig lactar
(tu) vas (o vares) lactar
(ell/ella/vosté) va lactar
(nosaltres) vam (o vàrem) lactar
(vosaltres) vau (o vàreu) lactar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) lactar

Imperfet
(jo) lactava
(tu) lactaves
(ell/ella/vosté) lactava
(nosaltres) lactàvem
(vosaltres) lactàveu
(ells/elles/vostés) lactaven

Plusquamperfet
(jo) havia lactat
(tu) havies lactat
(ell/ella/vosté) havia lactat
(nosaltres) havíem lactat
(vosaltres) havíeu lactat
(ells/elles/vostés) havien lactat

Passat anterior
(jo) haguí lactat
(tu) hagueres lactat
(ell/ella/vosté) hagué lactat
(nosaltres) haguérem lactat
(vosaltres) haguéreu lactat
(ells/elles/vostés) hagueren lactat

Futur
(jo) lactaré
(tu) lactaràs
(ell/ella/vosté) lactarà
(nosaltres) lactarem
(vosaltres) lactareu
(ells/elles/vostés) lactaran

Futur perfet
(jo) hauré lactat
(tu) hauràs lactat
(ell/ella/vosté) haurà lactat
(nosaltres) haurem lactat
(vosaltres) haureu lactat
(ells/elles/vostés) hauran lactat

Condicional
(jo) lactaria
(tu) lactaries
(ell/ella/vosté) lactaria
(nosaltres) lactaríem
(vosaltres) lactaríeu
(ells/elles/vostés) lactarien

Condicional perfet
(jo) hauria lactat
(tu) hauries lactat
(ell/ella/vosté) hauria lactat
(nosaltres) hauríem lactat
(vosaltres) hauríeu lactat
(ells/elles/vostés) haurien lactat

SUBJUNTIU
Present
(jo) lacte
(tu) lactes
(ell/ella/vosté) lacte
(nosaltres) lactem
(vosaltres) lacteu
(ells/elles/vostés) lacten

Perfet
(jo) haja lactat
(tu) hages lactat
(ell/ella/vosté) haja lactat
(nosaltres) hàgem lactat
(vosaltres) hàgeu lactat
(ells/elles/vostés) hagen lactat

Imperfet
(jo) lactara
(tu) lactares
(ell/ella/vosté) lactara
(nosaltres) lactàrem
(vosaltres) lactàreu
(ells/elles/vostés) lactaren

Plusquamperfet
(jo) haguera lactat
(tu) hagueres lactat
(ell/ella/vosté) haguera lactat
(nosaltres) haguérem lactat
(vosaltres) haguéreu lactat
(ells/elles/vostés) hagueren lactat

IMPERATIU
Present

lacta (tu)
lacte (ell/ella/vosté)
lactem (nosaltres)
lacteu (vosaltres)
lacten (ells/elles/vostés)

Te puede interesar