encolomar (Diccionari)

encolomar
v. tr. Endossar.

encolomar (Traducció Valencià-Castellà)

encolomar v. tr. endosar, enjaretar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo encolomar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
encolomar






Participi
encolomat
encolomada
encolomats
encolomades



Gerundi
encolomant






INDICATIU
Present
(jo) encolome
(tu) encolomes
(ell/ella/vosté) encoloma
(nosaltres) encolomem
(vosaltres) encolomeu
(ells/elles/vostés) encolomen

Perfet
(jo) he encolomat
(tu) has encolomat
(ell/ella/vosté) ha encolomat
(nosaltres) hem encolomat
(vosaltres) heu encolomat
(ells/elles/vostés) han encolomat

Passat simple
(jo) encolomí
(tu) encolomares
(ell/ella/vosté) encolomà
(nosaltres) encolomàrem
(vosaltres) encolomàreu
(ells/elles/vostés) encolomaren

Passat perifràstic
(jo) vaig encolomar
(tu) vas (o vares) encolomar
(ell/ella/vosté) va encolomar
(nosaltres) vam (o vàrem) encolomar
(vosaltres) vau (o vàreu) encolomar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) encolomar

Imperfet
(jo) encolomava
(tu) encolomaves
(ell/ella/vosté) encolomava
(nosaltres) encolomàvem
(vosaltres) encolomàveu
(ells/elles/vostés) encolomaven

Plusquamperfet
(jo) havia encolomat
(tu) havies encolomat
(ell/ella/vosté) havia encolomat
(nosaltres) havíem encolomat
(vosaltres) havíeu encolomat
(ells/elles/vostés) havien encolomat

Passat anterior
(jo) haguí encolomat
(tu) hagueres encolomat
(ell/ella/vosté) hagué encolomat
(nosaltres) haguérem encolomat
(vosaltres) haguéreu encolomat
(ells/elles/vostés) hagueren encolomat

Futur
(jo) encolomaré
(tu) encolomaràs
(ell/ella/vosté) encolomarà
(nosaltres) encolomarem
(vosaltres) encolomareu
(ells/elles/vostés) encolomaran

Futur perfet
(jo) hauré encolomat
(tu) hauràs encolomat
(ell/ella/vosté) haurà encolomat
(nosaltres) haurem encolomat
(vosaltres) haureu encolomat
(ells/elles/vostés) hauran encolomat

Condicional
(jo) encolomaria
(tu) encolomaries
(ell/ella/vosté) encolomaria
(nosaltres) encolomaríem
(vosaltres) encolomaríeu
(ells/elles/vostés) encolomarien

Condicional perfet
(jo) hauria encolomat
(tu) hauries encolomat
(ell/ella/vosté) hauria encolomat
(nosaltres) hauríem encolomat
(vosaltres) hauríeu encolomat
(ells/elles/vostés) haurien encolomat

SUBJUNTIU
Present
(jo) encolome
(tu) encolomes
(ell/ella/vosté) encolome
(nosaltres) encolomem
(vosaltres) encolomeu
(ells/elles/vostés) encolomen

Perfet
(jo) haja encolomat
(tu) hages encolomat
(ell/ella/vosté) haja encolomat
(nosaltres) hàgem encolomat
(vosaltres) hàgeu encolomat
(ells/elles/vostés) hagen encolomat

Imperfet
(jo) encolomara
(tu) encolomares
(ell/ella/vosté) encolomara
(nosaltres) encolomàrem
(vosaltres) encolomàreu
(ells/elles/vostés) encolomaren

Plusquamperfet
(jo) haguera encolomat
(tu) hagueres encolomat
(ell/ella/vosté) haguera encolomat
(nosaltres) haguérem encolomat
(vosaltres) haguéreu encolomat
(ells/elles/vostés) hagueren encolomat

IMPERATIU
Present

encoloma (tu)
encolome (ell/ella/vosté)
encolomem (nosaltres)
encolomeu (vosaltres)
encolomen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar