compatibilitzar (Diccionari)

compatibilitzar
v. tr. Fer compatible.

compatibilitzar (Traducció Valencià-Castellà)

compatibilitzar v. tr. compatibilizar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo compatibilitzar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
compatibilitzar






Participi
compatibilitzat
compatibilitzada
compatibilitzats
compatibilitzades



Gerundi
compatibilitzant






INDICATIU
Present
(jo) compatibilitze
(tu) compatibilitzes
(ell/ella/vosté) compatibilitza
(nosaltres) compatibilitzem
(vosaltres) compatibilitzeu
(ells/elles/vostés) compatibilitzen

Perfet
(jo) he compatibilitzat
(tu) has compatibilitzat
(ell/ella/vosté) ha compatibilitzat
(nosaltres) hem compatibilitzat
(vosaltres) heu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) han compatibilitzat

Passat simple
(jo) compatibilitzí
(tu) compatibilitzares
(ell/ella/vosté) compatibilitzà
(nosaltres) compatibilitzàrem
(vosaltres) compatibilitzàreu
(ells/elles/vostés) compatibilitzaren

Passat perifràstic
(jo) vaig compatibilitzar
(tu) vas (o vares) compatibilitzar
(ell/ella/vosté) va compatibilitzar
(nosaltres) vam (o vàrem) compatibilitzar
(vosaltres) vau (o vàreu) compatibilitzar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) compatibilitzar

Imperfet
(jo) compatibilitzava
(tu) compatibilitzaves
(ell/ella/vosté) compatibilitzava
(nosaltres) compatibilitzàvem
(vosaltres) compatibilitzàveu
(ells/elles/vostés) compatibilitzaven

Plusquamperfet
(jo) havia compatibilitzat
(tu) havies compatibilitzat
(ell/ella/vosté) havia compatibilitzat
(nosaltres) havíem compatibilitzat
(vosaltres) havíeu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) havien compatibilitzat

Passat anterior
(jo) haguí compatibilitzat
(tu) hagueres compatibilitzat
(ell/ella/vosté) hagué compatibilitzat
(nosaltres) haguérem compatibilitzat
(vosaltres) haguéreu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) hagueren compatibilitzat

Futur
(jo) compatibilitzaré
(tu) compatibilitzaràs
(ell/ella/vosté) compatibilitzarà
(nosaltres) compatibilitzarem
(vosaltres) compatibilitzareu
(ells/elles/vostés) compatibilitzaran

Futur perfet
(jo) hauré compatibilitzat
(tu) hauràs compatibilitzat
(ell/ella/vosté) haurà compatibilitzat
(nosaltres) haurem compatibilitzat
(vosaltres) haureu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) hauran compatibilitzat

Condicional
(jo) compatibilitzaria
(tu) compatibilitzaries
(ell/ella/vosté) compatibilitzaria
(nosaltres) compatibilitzaríem
(vosaltres) compatibilitzaríeu
(ells/elles/vostés) compatibilitzarien

Condicional perfet
(jo) hauria compatibilitzat
(tu) hauries compatibilitzat
(ell/ella/vosté) hauria compatibilitzat
(nosaltres) hauríem compatibilitzat
(vosaltres) hauríeu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) haurien compatibilitzat

SUBJUNTIU
Present
(jo) compatibilitze
(tu) compatibilitzes
(ell/ella/vosté) compatibilitze
(nosaltres) compatibilitzem
(vosaltres) compatibilitzeu
(ells/elles/vostés) compatibilitzen

Perfet
(jo) haja compatibilitzat
(tu) hages compatibilitzat
(ell/ella/vosté) haja compatibilitzat
(nosaltres) hàgem compatibilitzat
(vosaltres) hàgeu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) hagen compatibilitzat

Imperfet
(jo) compatibilitzara
(tu) compatibilitzares
(ell/ella/vosté) compatibilitzara
(nosaltres) compatibilitzàrem
(vosaltres) compatibilitzàreu
(ells/elles/vostés) compatibilitzaren

Plusquamperfet
(jo) haguera compatibilitzat
(tu) hagueres compatibilitzat
(ell/ella/vosté) haguera compatibilitzat
(nosaltres) haguérem compatibilitzat
(vosaltres) haguéreu compatibilitzat
(ells/elles/vostés) hagueren compatibilitzat

IMPERATIU
Present

compatibilitza (tu)
compatibilitze (ell/ella/vosté)
compatibilitzem (nosaltres)
compatibilitzeu (vosaltres)
compatibilitzen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar