aigualir (Diccionari)

aigualir
1. a. v. tr. Fer més ric en aigua (un licor, un suc, una solució, una emulsió, etc.).
b. v. pron. Tornar-se excessivament ric en aigua.
2. v. tr. [ fig. ] Torbar la bona marxa (d'una celebració, d'una alegria, etc.). Amb la seua actitud ens va aigualir la festa.

aigualir (Traducció Valencià-Castellà)

aigualir v. tr. aguar, amerar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo aigualir (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
aigualir






Participi
aigualit
aigualida
aigualits
aigualides



Gerundi
aigualint






INDICATIU
Present
(jo) aigualisc
(tu) aigualeixes (o aigualixes)
(ell/ella/vosté) aigualeix (o aigualix)
(nosaltres) aigualim
(vosaltres) aigualiu
(ells/elles/vostés) aigualeixen (o aigualixen)

Perfet
(jo) he aigualit
(tu) has aigualit
(ell/ella/vosté) ha aigualit
(nosaltres) hem aigualit
(vosaltres) heu aigualit
(ells/elles/vostés) han aigualit

Passat simple
(jo) aigualí
(tu) aigualires
(ell/ella/vosté) aigualí
(nosaltres) aigualírem
(vosaltres) aigualíreu
(ells/elles/vostés) aigualiren

Passat perifràstic
(jo) vaig aigualir
(tu) vas (o vares) aigualir
(ell/ella/vosté) va aigualir
(nosaltres) vam (o vàrem) aigualir
(vosaltres) vau (o vàreu) aigualir
(ells/elles/vostés) van (o vàren) aigualir

Imperfet
(jo) aigualia
(tu) aigualies
(ell/ella/vosté) aigualia
(nosaltres) aigualíem
(vosaltres) aigualíeu
(ells/elles/vostés) aigualien

Plusquamperfet
(jo) havia aigualit
(tu) havies aigualit
(ell/ella/vosté) havia aigualit
(nosaltres) havíem aigualit
(vosaltres) havíeu aigualit
(ells/elles/vostés) havien aigualit

Passat anterior
(jo) haguí aigualit
(tu) hagueres aigualit
(ell/ella/vosté) hagué aigualit
(nosaltres) haguérem aigualit
(vosaltres) haguéreu aigualit
(ells/elles/vostés) hagueren aigualit

Futur
(jo) aigualiré
(tu) aigualiràs
(ell/ella/vosté) aigualirà
(nosaltres) aigualirem
(vosaltres) aigualireu
(ells/elles/vostés) aigualiran

Futur perfet
(jo) hauré aigualit
(tu) hauràs aigualit
(ell/ella/vosté) haurà aigualit
(nosaltres) haurem aigualit
(vosaltres) haureu aigualit
(ells/elles/vostés) hauran aigualit

Condicional
(jo) aigualiria
(tu) aigualiries
(ell/ella/vosté) aigualiria
(nosaltres) aigualiríem
(vosaltres) aigualiríeu
(ells/elles/vostés) aigualirien

Condicional perfet
(jo) hauria aigualit
(tu) hauries aigualit
(ell/ella/vosté) hauria aigualit
(nosaltres) hauríem aigualit
(vosaltres) hauríeu aigualit
(ells/elles/vostés) haurien aigualit

SUBJUNTIU
Present
(jo) aigualisca
(tu) aigualisques
(ell/ella/vosté) aigualisca
(nosaltres) aigualim
(vosaltres) aigualiu
(ells/elles/vostés) aigualisquen

Perfet
(jo) haja aigualit
(tu) hages aigualit
(ell/ella/vosté) haja aigualit
(nosaltres) hàgem aigualit
(vosaltres) hàgeu aigualit
(ells/elles/vostés) hagen aigualit

Imperfet
(jo) aigualira
(tu) aigualires
(ell/ella/vosté) aigualira
(nosaltres) aigualírem
(vosaltres) aigualíreu
(ells/elles/vostés) aigualiren

Plusquamperfet
(jo) haguera aigualit
(tu) hagueres aigualit
(ell/ella/vosté) haguera aigualit
(nosaltres) haguérem aigualit
(vosaltres) haguéreu aigualit
(ells/elles/vostés) hagueren aigualit

IMPERATIU
Present

aigualeix (o aigualix) (tu)
aigualisca (ell/ella/vosté)
aigualim (nosaltres)
aigualiu (vosaltres)
aigualisquen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar