tiranitzar (Diccionari)

tiranitzar
1. v. tr. Governar tirànicament.
2. v. tr. Tractar (les persones) d'una manera tirànica.

tiranitzar (Traducció Valencià-Castellà)

tiranitzar v. tr. tiranizar, despotizar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo tiranitzar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
tiranitzar






Participi
tiranitzat
tiranitzada
tiranitzats
tiranitzades



Gerundi
tiranitzant






INDICATIU
Present
(jo) tiranitze
(tu) tiranitzes
(ell/ella/vosté) tiranitza
(nosaltres) tiranitzem
(vosaltres) tiranitzeu
(ells/elles/vostés) tiranitzen

Perfet
(jo) he tiranitzat
(tu) has tiranitzat
(ell/ella/vosté) ha tiranitzat
(nosaltres) hem tiranitzat
(vosaltres) heu tiranitzat
(ells/elles/vostés) han tiranitzat

Passat simple
(jo) tiranitzí
(tu) tiranitzares
(ell/ella/vosté) tiranitzà
(nosaltres) tiranitzàrem
(vosaltres) tiranitzàreu
(ells/elles/vostés) tiranitzaren

Passat perifràstic
(jo) vaig tiranitzar
(tu) vas (o vares) tiranitzar
(ell/ella/vosté) va tiranitzar
(nosaltres) vam (o vàrem) tiranitzar
(vosaltres) vau (o vàreu) tiranitzar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) tiranitzar

Imperfet
(jo) tiranitzava
(tu) tiranitzaves
(ell/ella/vosté) tiranitzava
(nosaltres) tiranitzàvem
(vosaltres) tiranitzàveu
(ells/elles/vostés) tiranitzaven

Plusquamperfet
(jo) havia tiranitzat
(tu) havies tiranitzat
(ell/ella/vosté) havia tiranitzat
(nosaltres) havíem tiranitzat
(vosaltres) havíeu tiranitzat
(ells/elles/vostés) havien tiranitzat

Passat anterior
(jo) haguí tiranitzat
(tu) hagueres tiranitzat
(ell/ella/vosté) hagué tiranitzat
(nosaltres) haguérem tiranitzat
(vosaltres) haguéreu tiranitzat
(ells/elles/vostés) hagueren tiranitzat

Futur
(jo) tiranitzaré
(tu) tiranitzaràs
(ell/ella/vosté) tiranitzarà
(nosaltres) tiranitzarem
(vosaltres) tiranitzareu
(ells/elles/vostés) tiranitzaran

Futur perfet
(jo) hauré tiranitzat
(tu) hauràs tiranitzat
(ell/ella/vosté) haurà tiranitzat
(nosaltres) haurem tiranitzat
(vosaltres) haureu tiranitzat
(ells/elles/vostés) hauran tiranitzat

Condicional
(jo) tiranitzaria
(tu) tiranitzaries
(ell/ella/vosté) tiranitzaria
(nosaltres) tiranitzaríem
(vosaltres) tiranitzaríeu
(ells/elles/vostés) tiranitzarien

Condicional perfet
(jo) hauria tiranitzat
(tu) hauries tiranitzat
(ell/ella/vosté) hauria tiranitzat
(nosaltres) hauríem tiranitzat
(vosaltres) hauríeu tiranitzat
(ells/elles/vostés) haurien tiranitzat

SUBJUNTIU
Present
(jo) tiranitze
(tu) tiranitzes
(ell/ella/vosté) tiranitze
(nosaltres) tiranitzem
(vosaltres) tiranitzeu
(ells/elles/vostés) tiranitzen

Perfet
(jo) haja tiranitzat
(tu) hages tiranitzat
(ell/ella/vosté) haja tiranitzat
(nosaltres) hàgem tiranitzat
(vosaltres) hàgeu tiranitzat
(ells/elles/vostés) hagen tiranitzat

Imperfet
(jo) tiranitzara
(tu) tiranitzares
(ell/ella/vosté) tiranitzara
(nosaltres) tiranitzàrem
(vosaltres) tiranitzàreu
(ells/elles/vostés) tiranitzaren

Plusquamperfet
(jo) haguera tiranitzat
(tu) hagueres tiranitzat
(ell/ella/vosté) haguera tiranitzat
(nosaltres) haguérem tiranitzat
(vosaltres) haguéreu tiranitzat
(ells/elles/vostés) hagueren tiranitzat

IMPERATIU
Present

tiranitza (tu)
tiranitze (ell/ella/vosté)
tiranitzem (nosaltres)
tiranitzeu (vosaltres)
tiranitzen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar