emmidonar (Diccionari)

emmidonar
v. tr. Impregnar de midó.

emmidonar (Traducció Valencià-Castellà)

emmidonar v. tr. almidonar.

Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verbo emmidonar (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
emmidonar






Participi
emmidonat
emmidonada
emmidonats
emmidonades



Gerundi
emmidonant






INDICATIU
Present
(jo) emmidone
(tu) emmidones
(ell/ella/vosté) emmidona
(nosaltres) emmidonem
(vosaltres) emmidoneu
(ells/elles/vostés) emmidonen

Perfet
(jo) he emmidonat
(tu) has emmidonat
(ell/ella/vosté) ha emmidonat
(nosaltres) hem emmidonat
(vosaltres) heu emmidonat
(ells/elles/vostés) han emmidonat

Passat simple
(jo) emmidoní
(tu) emmidonares
(ell/ella/vosté) emmidonà
(nosaltres) emmidonàrem
(vosaltres) emmidonàreu
(ells/elles/vostés) emmidonaren

Passat perifràstic
(jo) vaig emmidonar
(tu) vas (o vares) emmidonar
(ell/ella/vosté) va emmidonar
(nosaltres) vam (o vàrem) emmidonar
(vosaltres) vau (o vàreu) emmidonar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) emmidonar

Imperfet
(jo) emmidonava
(tu) emmidonaves
(ell/ella/vosté) emmidonava
(nosaltres) emmidonàvem
(vosaltres) emmidonàveu
(ells/elles/vostés) emmidonaven

Plusquamperfet
(jo) havia emmidonat
(tu) havies emmidonat
(ell/ella/vosté) havia emmidonat
(nosaltres) havíem emmidonat
(vosaltres) havíeu emmidonat
(ells/elles/vostés) havien emmidonat

Passat anterior
(jo) haguí emmidonat
(tu) hagueres emmidonat
(ell/ella/vosté) hagué emmidonat
(nosaltres) haguérem emmidonat
(vosaltres) haguéreu emmidonat
(ells/elles/vostés) hagueren emmidonat

Futur
(jo) emmidonaré
(tu) emmidonaràs
(ell/ella/vosté) emmidonarà
(nosaltres) emmidonarem
(vosaltres) emmidonareu
(ells/elles/vostés) emmidonaran

Futur perfet
(jo) hauré emmidonat
(tu) hauràs emmidonat
(ell/ella/vosté) haurà emmidonat
(nosaltres) haurem emmidonat
(vosaltres) haureu emmidonat
(ells/elles/vostés) hauran emmidonat

Condicional
(jo) emmidonaria
(tu) emmidonaries
(ell/ella/vosté) emmidonaria
(nosaltres) emmidonaríem
(vosaltres) emmidonaríeu
(ells/elles/vostés) emmidonarien

Condicional perfet
(jo) hauria emmidonat
(tu) hauries emmidonat
(ell/ella/vosté) hauria emmidonat
(nosaltres) hauríem emmidonat
(vosaltres) hauríeu emmidonat
(ells/elles/vostés) haurien emmidonat

SUBJUNTIU
Present
(jo) emmidone
(tu) emmidones
(ell/ella/vosté) emmidone
(nosaltres) emmidonem
(vosaltres) emmidoneu
(ells/elles/vostés) emmidonen

Perfet
(jo) haja emmidonat
(tu) hages emmidonat
(ell/ella/vosté) haja emmidonat
(nosaltres) hàgem emmidonat
(vosaltres) hàgeu emmidonat
(ells/elles/vostés) hagen emmidonat

Imperfet
(jo) emmidonara
(tu) emmidonares
(ell/ella/vosté) emmidonara
(nosaltres) emmidonàrem
(vosaltres) emmidonàreu
(ells/elles/vostés) emmidonaren

Plusquamperfet
(jo) haguera emmidonat
(tu) hagueres emmidonat
(ell/ella/vosté) haguera emmidonat
(nosaltres) haguérem emmidonat
(vosaltres) haguéreu emmidonat
(ells/elles/vostés) hagueren emmidonat

IMPERATIU
Present

emmidona (tu)
emmidone (ell/ella/vosté)
emmidonem (nosaltres)
emmidoneu (vosaltres)
emmidonen (ells/elles/vostés)

Te puede interesar